Co to jest montaż RAL

 

To, jak dobrze okna spełnią swoją rolę – a więc ich szczelność, odporność na zróżnicowane warunki zewnętrzne czy płynność działania – zależy w dużej mierze od jakości produktu, który wybierzesz. Zakup nowoczesnych okien to jednak nie wszystko. Równie istotne jest ich poprawne zamontowanie. To właśnie od wybranej metody instalacji, jak również rzetelności przeprowadzonych prac montażowych zależy ostatecznie fakt, czy potencjał innowacyjnej stolarki okiennej będzie w pełni wykorzystany. Warto montować okna zgodnie z zasadami ciepłego montażu warstwowego. Jego specyfika została opisana przez Niemieckie Stowarzyszenie Jakości RAL.  Dlatego najlepsi dostawcy okien wypełniają standardy montażu RAL.

Jakie znaczenie ma montaż RAL?

 

Na rynku stolarki okiennej pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które sprawiają, że obecnie powstające okna zapewniają niezawodną termoizolację oraz ochronę przed wilgocią i hałasem, a przy tym doskonale się prezentują. Aby jednak wybrany model okna sprostał wszystkim obietnicom zaprezentowanym przez producenta, musi zostać prawidłowo osadzony w konstrukcji budynku. Nawet niewielkie błędy popełnione na etapie montażu mogą skutkować powstaniem mostków termicznych, czy też sprawić, że ciężar zostanie źle rozłożony. W efekcie budynek będzie tracił ciepło, a okiennice szybko wypaczą się – tracąc oryginalne właściwości. Z tego powodu etapu montażu okien nie należy lekceważyć. I choć nie istnieje jeden obowiązujący standard montażowy, najlepsi specjaliści korzystają z wytycznych RAL.

Instrukcja RAL – czym jest?

 

Jednym z najlepszych źródeł wiedzy o montażu okien, uznanym na terenie całej Europy, jest Instrukcja Niemieckiego Stowarzyszenia Jakości RAL. To dokument, który przez wielu ekspertów jest uznawany za prawdziwe kompendium wiedzy. Ta obszerna publikacja po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 2006 roku, a od tego czasu była już kilkakrotnie aktualizowana. W 9 rozdziałach szczegółowego instruktażu zostały zawarte praktyczne wskazówki, które obejmują wszystkie aspekty powiązane z montażem okien, takie jak:

  • przygotowanie do montażu,

  • planowanie prac,

  • wymiarowanie,

  • fizyka budowli,

  • statyka konstrukcji,

  • systemy mocowań,

  • uszczelnienia,

  • praktyczna realizacja zadań montażowych – czyli informacje o tym, jak radzić sobie z rozmaitymi wyzwaniami, jakie mogą się pojawić podczas osadzania okien i na każdym innym etapie wykonywanych prac.

 

Instrukcja RAL jest bogata w detale, praktyczne wskazówki oraz ilustracje – prowadzi ekspertów krok po krok przez cały proces. Stosowanie się do zawartych tam zasad pozwala wyeliminować ryzyko, że okna zostaną zamontowane niepoprawnie.

Montaż RAL – złoty standard przy montowaniu okien pasywnych

 

Zasady montażu RAL są podstawowym instruktażem instalacji okien dla większości cenionych producentów. Szczególnie duży nacisk kładzie się na ich przestrzeganie podczas montowania okien pasywnych, które z założenia mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Dlatego założenia te są stosowane również w odniesieniu do okien oferowanych przez Internorm. Tak zwany ciepły montaż warstwowy pozwala wyeliminować ryzyko nieszczelności i sprawia, że okna przez lata zachowują swoje własności izolacyjne.

 

źródło: https://okna-internorm.com.pl/poradnik/co-to-jest-montaz-ral

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności przez: Spi24 Sp. z o.o. zu. z o. o., ul. Karmelkowa 10A, 52-436 Wrocław. Jestem świadomy, że mogę wycofać zgodę w dowolnym momencie.

Zgadzam się.

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

Spi24 Sp. z o. o. 

ul. Karmelkowa 10A

52-436  Wrocław  

NIP:  8943008249